گلوله های موجود در لباس

گلوله شدن الیاف سطحی پارچه(Pilling) که ظاهرا آن لباس یا پارچه را کهنه نمایش می دهد فرایندی است که کم و بیش بسیاری از افراد با آن مواجه شده اند. این گلوله های الیافی در بسیاری موارد سبب می شوند لباسی که شما به تازگی خریداری نموده اید نیز در ردیف لباس های کهنه شما قرار گیرد و در مواردی حتی برای همیشه از پوشیدن آن صرف نظر نمایید. در برخی موارد این جنس پارچه و الیاف است که این مورد را رقم می زند و در برخی موارد نیز نحوه استفاده باعث ایجاد این مشکل در لباس می گردد که در این قسمت به صورت مختصر تشریح خواهند شد.

این گلوله ها در اثر سایش پارچه لباس از طرق مختلف همچون ساییدگی پارچه میانی ران در شلوار، قسمت پهلو حد فاصله بین آستین و بدن، تماس سطح لباس با قسمت داخلی لباس رویی همچون زیپ کت و کاپشن و … به وجود می آیند. ساییدگی در پارچه منجر می گردد که الیاف موجود در سطح نخ در پارچه که به صورت آزاد هستند در یکدیگر درگیر شوند و خود را بصورت یک گلوله کوچک نمایان سازند. این حالت عیبی است که بیشتر در پارچه های بافته شده توسط نخ های ریسیده شده از الیاف کوتاه  (Staple) همچون پنبه و پشم به وجود می آید  در صورتی که الیاف استفاده شده در محصولات دوگل فاقد این حالت بوده و به هیچ جه مشکل گلوله شدن در این لباس ها رخ نخواهد داد .

پارچه های پشمی بیشترین آمار پرز شدگی و گلوله شدن سطحی را دارا می باشند. اما در بسیاری موارد پارچه هایی که از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی می باشند نیز این ایراد مشاهده می گردد. شاید از خود بپرسید که الیاف مصنوعی که الیاف بلند می باشند پس چگونه عامل ایجاد گلوله های سطحی می شوند؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است؛ از آنجا که برای تولید نخ ها و یا پارچه های ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی، الیاف مصنوعی با اندازه های کوتاه استفاده شوند این مورد را به وجود می آورند. اما چگونه؟ پلیوری از ترکیب پشم و پلی استر را در نظر بگیرید. الیاف پشم به جهت ضعیف بودن ممکن است از سطح پارچه جدا شود و خود را بصورت پرز نشان دهد، در همین حال الیاف مصنوعی پلی استری مجاور با اتصال خود به لیف پشم باعث ایجاد گلوله های زیاد در سطح لباس خواهند شد.

روش های کاهش این ایراد بزرگ در لباس:

اینطور می توان گفت هر اندازه پارچه شل بافت تر و نخ های تشکیل دهنده پارچه تاب کمتری داشته باشند احتمال Pilling بیشتر خواهد بود. بنابراین در هنگام خرید لباس با توجه به این دو شاخصه تراکم و میزان تاب نخ می توانید احتمال ایجاد این مشکل را به حداقل کاهش دهید.
یکی دیگر از روش های کاهش این ایراد پشت و رو کردن لباس هایی است که احتمال ایجاد گلوله های الیافی در آن ها وجود دارد. چرا که همزمان با شستشو سطح لباس شدیدا در معرض ساییده شدن قرار دارد.
استفاده از تیغ ریش تراش یکی از روش های ساده برای کاهش این گلوله ها از سطح پارچه می باشد.یکی از ساده ترین روش های جلوگیری از برخورد با این مشکل ، دقت در خرید محصول مناسب میباشد ، محصولاتی که از الیافی مانند تنسل در بافت آنها استفاده شده است ، مشکل گلوله شدن را نخواهند داشت . پوشاک دوگل با بهره گیری از الیاف تنسل ، از این خصوصیت بهره مند میباشد .

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن