مد مینیمال

آشنایی بامد مینیمال

خطرات پر شتاب مدِ سریع به خوبی شناخته شده است. آلودگی گسترده‌ی آب از طریق استفاده از رنگ‌های ارزان قیمت و سمّی، کوه‌هایی از ضایعات منسوجات، استفاده همیشگی از مواد اولیه برپایه سوخت‌های فسیلی مانند پلی استر، فشار بر تولیدکنندگان پنبه و … این لیست طولانی همچنان ادامه دارد! از این آشفتگی، گرایشی در حال ظهور است که همه‌ی این‌ها را رد می‌کند. گرایش مینیمالیسم. وقت آن است که از خود بپرسیم: آیا کمد لباس مینیمالیستی کلید یک زندگی شادتر و پایدارتر خواهد بود؟

این تنها مد نیست که از کنترل خارج شده است. مشکلات مد عطش جهانی برای کالاهای بیشتر با قیمت ارزان‌تر و ارزان‌تر را منعکس می‌کند. این عطش از راه تبلیغات تقویت می‌شود: آنها در هر فرصتی مصرف‌گرایی را به مخاطب تحمیل می کنند. تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف‌گرایی همان دنبال کردن بیش از حد ترندها است می‌تواند سطح اضطراب و افسردگی را در فرد افزایش دهد. اگر در مرحله‌ای هستید که از احساس فشار ناشی از دنبال کردن ترندهای مربوط به تکنولوژی، اتومبیل یا مد مستأصل شده‌اید و نمی‌دانید در این مورد چه کاری انجام دهید، با ما همراه باشید. در تضاد با مصرف‌گرایی و مد پرشتاب، روند رو به رشدی وجود دارد که مزایایی مانند کسب زمان بیشتر، کاهش استرس و همچنین سلامتی و پایداری بهتر مالی را به همراه دارد؛ و بهترین قسمت داستان این است که، از همین حالا همه ما می توانیم کاری انجام دهیم که بر روی خوشحالی کلّی خودمان و روی تأثیری که بر کره زمین داشته‌ایم اثر بگذارد.

ویسکوز الیاف سلولزی

مینیمالیسم عبارت است از حذف کردن و کنار گذاشتن چیزهای غیر ضروری، و باقی گذاشتن تنها چیزهایی که ارزش و لذّت واقعی را برای شما فراهم می‌کنند. مد مینیمال، به معنای داشتن کمترین تعداد لباس در کمد شما است که مناسبتان هستند، احساس خوبی به شما می دهند و شادی را برای شما به همراه می‌آورند.

مینیمالیسم نقطه مقابل روایت ماکسیمالیسم است و دلیل خوبی هم دارد. در بازار جهانی که شما می‌خواهید بیشتر و بیشتر مصرف کنید، مینیمالیسم می‌گوید: “آهای! آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که دانسته «کمتر» داشته باشید؟” بدهی کمتر، شلوغی کمتر، استرس کمتر، کالاهای کمتر! شما خواهید پرسید چگونه می‌توانم با این ترند همراه شوم؟ خب بهتر است از لباس‌های خود شروع کنید.

کاهش شتاب مد و حفظ کمد لباس مینیمالیستی
اگر در مورد مد آهسته یا کم‌شتاب چیزی نشنیده‌اید، باید گفت مد آهسته خرده فرهنگی مینیمالیستی در صنعت مد است. به جای خرید مداوم برای همراه شدن با ترندهای هفتگی و بیرون انداختن لباس‌ها پس از یکبار پوشیدن آن‌ها در مهمانی‌های آخرهفته که به لحاظ اقتصادی بسیار طاقت‌فرسا و به طور خارق‌العاده‌ای مصرف‌گرایانه و افراطی است، گرایش اخلاق مدار این است که “کمتر خرید کنید، بهتر انتخاب کنید، ماندگاری بیشتری داشته باشید“

 

برای درست کردن کمد لباس مینیمال خود از کجا شروع کنیم ؟
تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف‌گرایی که همان دنبال کردن بیش از حد ترندها است می‌تواند سطح اضطراب و افسردگی را در فرد افزایش دهد.

می توان بیشتر به‌جای خرید به مقدارِ زیاد به دنبال کالاهای با دوامِ با کیفیت یا کالاهای دست دوم با کیفیت بود. اگر می‌خواهید چیز جدیدی در زندگی‌ام بیاورید، به طور حتم باید آن را دوست داشت. سَبکی‌ که پاکسازیِ شلوغی بیش از حد به همراه می آورد به راحتی در حال تغییر دادن سبک زندگی است! اگر می توانید آن را امتحان کنید … از همین الان. برای شروع کار فقط وسایلی را نگه دارید که هنگام پوشیدن آن‌ها احساس شگفت‌انگیزی در شما ایجاد می‌کنند. امّا قبل از رفتن و شروع به کار، در اینجا چند نکته وجود دارد.

به جای خرید مداوم برای همراه شدن با ترندهای هفتگی و بیرون انداختن لباس‌ها پس از یکبار پوشیدن آن‌ها در مهمانی‌های آخرهفته که به لحاظ اقتصادی بسیار طاقت‌فرسا و به طور خارق‌العاده‌ای مصرف‌گرایانه و افراطی است، گرایش اخلاق مدار این است که “کمتر خرید کنید، بهتر انتخاب کنید، ماندگاری بیشتری داشته باشید“.

برای درست کردن کمد لباس مینیمال خود از کجا شروع کنیم ؟
اگر به دنبال یکی از بهترین منابع اینترنتی هستید تا شما را در سفر به سبک مینیمالیستی کمک کند، نیازی به جستجوی چیز دیگری جز عبارت “کمد لباس مینیمالیست نیست. این گروه متشکل از ۱۵ بلاگر مد است که دربرگیرنده همه نکات و اطلاعاتی است که برای الهام بخشیدن به سفر مینیمالیستی خود به آنها نیاز دارید. مقالات آن‌ها را برای راهنمایی مرحله به مرحله ایجاد کمد لباس مینیمالیستی خود بررسی کنید. اما قبل از اینکه از جا بلند شوید، این پنج نکته را در ذهن داشته باشید:

لباس‌های ناخواسته خود را تنها به محل دفن زباله ارسال نکنید. در ابتدا با فکر آن‌ها را اهدا کنید، بفروشید یا هدیه دهید.
برای دستیابی به یک کمد لباس مینیمال، تعدادی جادویی از انواع لباس (یا هر موردی برای این موضوع) وجود ندارد.
مینیمالیسم در مورد پالایش سبک شخصی خود است و تنها قانون، خلاص شدن از شرّ افراط و تفریط است.
مینیمالیسم نیاز به یکنواخت بودن ندارد ! لباس‌های رنگارنگ و چند کاره را حفظ نمایید.
لباس‌های ناخواسته خود را تنها به محل دفن زباله ارسال نکنید. در ابتدا با فکر آن‌ها را اهدا کنید، بفروشید یا هدیه دهید.
از فضای خالی ایجاد شده و حسّ قدردانی‌ای که در ذهن و روح شما جریان پیدا می‌کند بهره مند شوید … به طور جدی

آشنایی بیشتر با سبک مینیمال

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن